Mermer Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mermer Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mermerin salonlarda, mutfaklarda, şadırvanlarda, su hayratlarında, merdivenlerde, sanatsal çalışmalarda (örneğin heykel), banyo ve özellikle Türk hamamlarında kullanımı oldukça sıktır. Yapımı ve yapılış aşamasındaki işçiliği oldukça dikkat gerektiren mermerlerde detay ve renk seçenekleri de son zamanda hayli artmış durumda. Mermerin alternatifi ürünler üretilip kullanılmaya başlansa da halen daha mermerin şatafatını ve dayanıklılığını geçememişlerdir. İşte sizlere bu yazımızda hamamda kullanılan mermer çeşitleri, mermer temizliği ve mermer bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Bakırköy mermer ekibi olarak sizin için en iyisini yapacağımıza emin olabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Hamamda Kullanabileceğiniz Mermer Çeşitleri

Mermer son zamanlarda bol renk ve çeşidiyle kullanıcılar ve tasarımcılar için hayli dikkat çekici olmaya devam ederken hamamda kullanımın çok yaygın olması nedeniyle zenginliğini daha da artırmıştır.
Çini, bej, mozaik, beyaz en fazla seçilen tercihlerin başında geliyor. Çizgili desenli modeliyle de her tasarıma yakışacak bir seçim söz konusu olacaktır bizce.

Mermer Temizliği

Mermerinizin temizlemesini doğru yapmadığınız takdirde mermerinizin zeminine hasar verebilirsiniz. Bu nedenle hem mermerinizin yapısını hem de temizlik malzemenizin ne olduğunu doğru analiz edip temizlik işlemine öyle başlamanız gerekir.
Hamamlar gün içerisinde yüzlerce kişinin kullanımına açık haldedir. Bu nedenle hijyenin önemi açısından bu tür alanlarda gün içerisinde sıkça temizlik yapmak gerekir.

Nasıl Yapılır?

En doğal mermer temizliği su ve karbonat ile yapılmaktadır. En etkili ve doğru sonucu almak istiyorsanız su ve karbonat kullanarak temizlemelisiniz.
İçerisine karbonat koyduğunuz suya(ölçüler tamamen size ait) bezimizi batırıp sıkmadan çıkarıyoruz. Mermerin üzerinde sürüp biraz bekliyoruz(5dk). Sonrasında ise duruluyoruz. Bakırköy mermer ekibi sizin için en iyisini yapabilmek amacıyla emek gösteriyor!
Mermer üzerinde kimyasal kullanımı pek önerilmemekle birlikte mermerinizi yüzeyine zarar verip aşındırabilir. Eğer sadece bekletmekten hoşnut olmaz iseniz bezle ovalayabilirsiniz.

Mermer İçin Diğer Bakım Önerileri

Banyoda, dekorasyonda, mutfakta ve hamamlarda sıklıkla kullanılan mermerler gün içerisinde çok fazla kullanım sebebiyle yıpranma ve aşınma ya da renklerinde kararma meydana gelebilir.
Bu tür sıklık ve uzunca yıllar kullanımı söz konusu olan mekanlarda özellikle zeminde kullanımında cila kullanarak yüzeyi hem koruyabilir hem de yıpranmasını ve aşınmasını önleyebilirsiniz.
Kullanacağınız ürünün uzunca yıllar dayanıklı olmasını istiyorsanız eğer buna uygun en iyi bakım önerisini cinsine göre karar vermelisiniz. Ürününüzü satın aldığınız mağazadan da temizleme ve kullanma talimatını elde edebilirsiniz. Böylelikle en doğru temizlik ve bakım önerisini mermerinizde uygulamış olursunuz.

Buraya tıklayarak Facebook sayfamıza ve buraya tıklayarak da Evinize Yakışacak Mükemmel Dekorasyon Fikirleri isimli yazımıza gidebilirsiniz.

Yazar hakkında

Çalışkanlar Mermer administrator